Головна / Свята 2019 / Івана Купала 2019

Івана Купала 2019

Це свято має глибоке коріння. Східні слов’яни відзначають його не одну сотню років. Він тісно пов’язаний з літнім сонцестоянням і має язичницьку природу. Але це не заважає нашому народу широко відзначати цей день. Давайте дізнаємося, якого числа і як буде святкуватися Івана Купала 2019.

Виникнення свята

Історики стверджують, що західні і східні слов’яни почали відзначати цей день за п’ять сотень років до приходу християнської релігії. Дослідники народних традицій переконані, що Івана Купала був знайомий і народам Західної Європи і Прибалтики. У ті далекі часи, наш народ поклонявся поганським божествам, пов’язаним з природними явищами. Особливе ставлення було до Сонця. Його сприймали, як початок всіх початків. З ним же пов’язане і поклоніння Купали. Це божество, вважалося одним з найважливіших в житті слов’ян. Сила віри у велич природи було настільки сильним, що поява християнства мало вплинуло на традиції предків. Служителі нової релігії нічого не змогли зробити з древніми звичаями нашого народу. Правда, вони пішли на хитрість і зв’язали сакральний день з Різдвом Івана Предтечі. Це один із шанованих християнських святих. Пройшовши через століття, свято сильно видозмінився. Зараз в ньому присутні, як язичницькі риси, так і багато, пов’язане з християнством. Віруючі схили сприймати його, як частину сучасної релігії. Однак, є і ті, хто сприймає Івана Купала, як чисто народне явище. Протягом довгої історії сформувалося безліч традицій, пов’язаних з цим днем. Поряд зі старими обрядами, з’явилися і нові.

Коли Івана Купала в 2019 році Як вже зазначалося вище, Івана Купала пов’язують з літнім сонцестоянням. У цей період спостерігається найкоротша ніч і найдовший день. У 2019 Сонце замре на небосхилі 21 червня о 15:54. Протягом всієї історії людства до цього дня особливе ставлення. Сонце завжди викликало у людей почуття поваги і страху. Вони відчували його вплив не тільки на своєму організмі, але і бачили, як воно впливає на навколишній світ. Стародавні люди намагалися не гніватися небесне світило і тому влаштовували великі свята поклоніння Сонцю. У давнину вважалося, що, чим більше людина бере участь у всіляких обрядах на честь Сонця, тим здоровіше він стає. До подібних урочистостей відноситься і Івана Купала. Він відзначається щороку 7 липня. Нехай вас не бентежить розбіжність дат. Адже, як відомо, в минулому столітті в Україні відбувся перехід на Григоріанський календар, і тому всі дати змістилися.

Традиції в ніч на Івана Купала

Уже протягом багатьох століть існують традиції, які мало змінюються з року в рік:

  1. Урочистості розпочинаються у вечірній час 06.07 відразу після заходу Сонця. Свято триває всю ніч і закінчується на світанку. Вважається, що вночі з’являються представники нечистої сили у вигляді відьом, мавок, русалок, які намагаються «напаскудити» людям. В цей час вогонь і вода володіють магічними і цілющими властивостями.
  2. Молоді люди виготовляють з гілок, дерев і соломи два опудала. Одне уособлює Марену, а інше Купала. Їх прикрашають за допомогою квітів, ягід і всіляких стрічок. Перша фігура є символом поступового занепаду і вмирання природи. Друга – символізує відродження і достаток.
  3. Увечері молодь навколо цих опудал влаштовує торжества, в ході яких виконуються народні пісні і влаштовуються танці. Все це символізує вічний життєвий круговорот.
  4. Після цього фігури опудал або топляться, або спалюються в залежності від регіону.
  5. В ході свята також влаштовується вогнище. Вважається, що в ніч з 06.07 на 07.07 вогонь володіє очищає силою.
  6. У деяких місцевостях в центрі багаття встановлюють стовп з черепом домашньої тварини. Зазвичай це кінська або коров’яча голова. Навколо вогнища збираються всі мешканці населеного пункту і співають обрядові пісні і водять хороводи.
  7. Після того, як полум’я дещо вщухає, найвідважніші парубки починають перестрибувати через ще високий багаття. Трохи пізніше цим починають займатися дівчата. Раніше, якщо молода дівчина відмовлялася від такого випробування, на неї вішався ярлик відьми. Присутні в такому випадку поводилися дуже агресивно: обливали дівчину водою, били гілками кропиви і обсипали пір’ям.
  8. Також було прийнято стрибати через вогнище закоханим. При цьому вони повинні були триматися за руки. Якщо їм не вдавалася це зробити, то вважалося, що їх союз не буде щасливим, і вони з часом розлучаться.
  9. На цьому вогнищі було прийнято спалювати також старі речі. Таким чином, намагалися позбутися всього старого в житті: непотрібних і обтяжливих відносин, хвороб, неприємностей. Нерідко на таких кострищах спалювали одяг хворих дітей, щоб вони швидше одужали.
  10. У деяких селищах був звичай проводити крізь кострища домашню худобу. Так боролися з мором і хворобами домашніх тварин.

Звичаї, пов’язані з водою

У кожному регіоні було своє ставлення до води в цей день. У деяких місцях вважалося обов’язковим купання в водоймах, так як дотримувалися думки, що вода в цей день має цілющі властивості. В інших місцевостях, навпаки, вважалося, що в цей день небезпечно відвідувати водойми, так як там, на Івана Купала влаштовують свій шабаш нечисті сили. У Росії в більшості селищ з водою проводили різні ритуали. Вважалося, що вона очищає тіло і душу. Вранці на Іванов день вважалося корисним пройтися по ранковій росі і вмитися джерельною водою. Це надавало юнакам здоров’я, а дівчатам – краси. У цей день на Русі належало влаштовувати лазні.

Вважалося, що віник для парної повинен був складатися з дванадцяти лікувальних трав. Треба відзначити, що росіяни з особливим трепетом ставилися до травам і квітам на Івана Купала. Вважалося обов’язковим ритуалом збір різних рослин і виготовлення з них вінків. Адже вони в це свято володіли чарівними властивостями. Не дарма щороку знахарі відправлялися на збір лікувальних трав саме тоді, коли не зникла купальська роса. Збираючи трави, травниця читали спеціальні молитви-замовляння.

У білоруських селах було прийнято збирати магічні трави похилого віку і дітям. Вважалося, що саме вони мають чистими і невинними душами. Особливе місце в зборі трав відводиться папороті. Існує думка, що той, хто знайде на Івана Купала квітку папороті, буде неодмінно щасливий. З травами були пов’язані і багато прикмети цього дня. Наприклад, вважалося, що якщо в букеті дівчата буде більше дванадцяти трав, то вона неодмінно цього року вийде заміж. У Росії на Іванов день належало гадати. Способів існувало безліч. Однак, найпоширенішим було ворожіння на вінку. Його робили з лопухів, куди вставляли невеликі свічки. На свято дівчата збиралися біля водойми, запалювали свічки і пускали свої вінки за течією. Якщо вінок починав стрімко плисти і свічки не гасли, то дівчину чекало щасливе заміжжя, в іншому випадку – варто очікувати лиха. Як вже зазначалося вище, Івана Купала відзначається не тільки в Україні, але і в інших країнах. Правда, там це свято має іншу назву і дещо інші традиції:

Відео про свято Івана Купала 2019 року

Дивіться ще

Батьківський день 2019

Напевно, мало, хто знає, що кожен рік ми святкуємо два Великодні. Одна відзначається всіма, хто …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *