Головна / Свята 2019 / Батьківський день 2019

Батьківський день 2019

Напевно, мало, хто знає, що кожен рік ми святкуємо два Великодні. Одна відзначається всіма, хто ще насолоджується життям. Інша – називається Радоницею і призначена для наших предків, яких вже немає. У Батьківський день 2019 ми знову розділимо радість Воскресіння зі своїми найближчими родичами пішли в світ інший.

Якого числа друга Пасха в 2019 році

Дійсно, у цього свята є кілька назв. Десь його називають Радоницею, в інших місцях Радуницей. Однак, це не має ніякого значення. Адже головне призначення цього дня – це поминання найближчих людей, яких вже немає серед живих. Ще цей день називається найголовнішим Батьківським днем, коли обов’язково варто відвідати могили предків і розділити з ними радість Воскресіння. Тому нерідко це свято називають «Великоднем для мертвих». Цей день не має фіксованої дати і прив’язаний до головної Великодня. Згідно з церковним календарем, Радуниця щороку святкується на дев’ятий день від Пасхального Воскресіння. Для того, щоб розрахувати завчасно дату свята, необхідно заздалегідь поцікавитися, коли буде Велікодень і приплюсувати до нього дев’ять днів. Це завжди буде – вівторок. У 2019 свята відбудуться в наступні числа:

  1. Великдень 28.04.19;
  2. Батьківський день 07.05.19.

Суть свята

Згідно з церковним Статутом, Радуниця не є святом у православних. У цей день не передбачена особлива служба. Проте, заупокійна молитва читається практично у всіх храмах. Це говорить про те, що традиції предків і раніше живі в нашому народі. Пам’ять про найближчих людей живе незалежно від віри. Напевно, тому після Пасхи і Пасхального тижня настає радоніцкімі тиждень, призначена для поминання покійних. Інша назва цього тижня – Фомін. Вона стартує з Червоної гірки – наступного після Великодня воскресіння і триває до суботи. У 2019 це буде інтервал часу: 05.05.19 – 11.05.19 р За традицією, головні заходи відбуваються в Батьківський день. Традиція згадувати предків має глибоке коріння. Ще за часів язичництва наш народ віддавав данину поваги своїм предкам і влаштовував веселі святкування. Церква як і раніше не вітає вжитий алкоголь, які нерідкі в ці дні. Сама ж назва Радоница походить від слова радість. Тобто народ в цей час повинен радіти і розділяти це настрій зі своїми предками. З приходом християнства церква нічого не змогла зробити з народними традиціями, які жили століття. Вона тільки стала по-новому інтерпретувати події, підкреслюючи, що в цей день православні повинні розділити радість Воскресіння зі своїми мертвими предками.

Традиції святкування

У різних районах нашої країни це свято відзначається по-різному. У деяких регіонах люди як і раніше приходять на могили предків всією великою родиною, щоб разом з померлими відзначити Радоницю. За язичницьким законам люди не вмирають до кінця, стає неживим лише тіло. Їх душі переміщаються в інший світ і продовжують жити в царстві мертвих. Однак, один раз на рік вони можуть повернутися в світ живих, щоб допомогти своїм спадкоємцям. Ось тому до сих пір існує традиція виливати на землю вино і приносити на цвинтарі їжу. Це робиться для того, щоб задобрити душі. Церква не пов’язує Батьківський день з потойбічним життям. Вона всіляко противитися пияцтву на могилах предків, а їжу сприймає тільки як милостині жебракам і нужденним. За законами церкви перед відвідуванням цвинтаря необхідно обов’язково сходити до церкви, щоб замовити панахиду і причаститися. Найдостойнішим вчинком для померлих буде молитва біля могил предків із запаленою свічкою. Справа в тому, що душі предків потребують наших молитвах, так як самі цього зробити не можуть. Чим більше ми будемо молитися, тим краще буде для покійних. Необхідно не забувати про це, особливо в Батьківський день. У деяких місцевостях є традиція запрошувати на могили родичів священиків. У Радоницю готують ті ж страви, що і в справжню Пасху. Обов’язково фарбуються яйця, печуться паски і робиться кутя. Частина цих страв можна захопити на кладовищі, щоб поділитися з нужденними людьми.

Що можна і чого не можна робити?

Так як цей день не є вихідним, то природно дозволяється працювати. Єдине, що в повсякденній суєті не можна забувати про молитву. Якщо у вас немає можливості сходити до церкви, то потрібно вдома обов’язково знайти кілька хвилин для молитви для померлих. Також бувають випадки, що в Радуницю немає можливості відвідати кладовище. Це можна зробити в будь-який інший зручний час. Правда, перед святом все-таки варто вибратися до могил предків, щоб навести порядок після зими. Напевно вам буде неприємно, коли сусіди побачать занедбані могили ваших родичів. Природно ніхто в цей день не влаштовує весілля та інші урочистості. Це час потрібно присвятити суто покійним. Буде непогано, якщо ви зберетеся ввечері за круглим столом і знову згадайте всіх своїх померлих родичів теплим словом. Не варто говорити і про те, що не можна в цей день лихословити, лаятися і напиватися. Хіба цьому вчили вас ваші предки?

Прикмети

Старі люди не радили на Радоницю працювати в поле, на городі або в саду. Це віщувало поганий урожай. Дощ і вітер на свято говорить про те, що покійні незадоволені і тому якнайшвидше потрібно йти на кладовище. Ранковий дощ і спокійний ясний вечір вказує на те, що життя буде щасливим і довгою. Відсутність вітру підказує, що буде багатий урожай.

Ворожіння

На Радоницю дівчата ворожать на судженого. При цьому використовуються ті ж обряди, що і на Святки. Дуже популярним є ворожіння на гілочці молодої берези. Для того, щоб дізнатися, хто буде нареченим, досить покласти гілку під подушку перед сном. Знавці запевняють, що хлопець, який приснитися на Радоницю, стане нареченим. Також на це свято плетуть вінки і пускають за течією. Якщо прикраса потонуло, то слід чекати біди. Якщо вінок прибило до берега, то дівчині можна забути про весілля на найближчий рік. У разі, якщо він поплив стрімко за течією, треба очікувати швидкого весілля. Раніше вважалося, що все, що загадаєш на кладовищі на Радоницю, збувається.

Дивіться ще

Католицька паска 2019

Католицький Великдень – головне релігійне свято, яке з давніх-давен відзначається в країнах Старого Світу і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *